ciąża

Wybór ginekologa i pierwsza wizyta w ciąży

Każda kobieta marzy o tym, żeby okres oczekiwania na narodziny dziecka był czasem pełnym relaksu i spokoju. Z pewnością, wpływ na to ma wybór lekarza prowadzącego ciążę, a więc bardzo istotną kwestią jest pierwsza ciążowa wizyta u ginekologa. Kiedy powinna się odbyć? Jak się do niej przygotować?

Kiedy iść na pierwszą wizytę w ciąży do ginekologa? 

Gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, nie warto od razu iść do ginekologa. Najlepiej zrobić to między 6. a 8. tygodniem od ostatniej miesiączki, ponieważ dopiero wtedy kształtuje się serce zarodka. Trzeba jednak pamiętać, aby wizyta ta odbyła się do 10. tygodnia ciąży. Jest to ważne ze względów zdrowotnych matki i dziecka do tego czasu należy wykonać podstawowe badania oraz rozpocząć przyjmowanie suplementów. Również, aby móc starać się o becikowe, należy mieć zaświadczenie, że przynajmniej od 10. tygodnia ciąży lekarz sprawował opiekę nad pacjentką nie ma znaczenia, czy będzie to prywatny ginekolog, czy na NFZ.

Potwierdzenie ciąży

Jak wiadomo, testy ciążowe mogą się mylić. Tylko lekarz ginekolog jest w stanie zweryfikować ich wynik. Na wczesnym etapie ciąży, gdy serce zarodka nie jest jeszcze wykształcone, zazwyczaj zleca badanie beta HCG. Na jego podstawie stwierdza ciążę i podaje jej przybliżony wiek. Lekarz wykonuje też badanie ginekologiczne. Zmiany w pochwie, takie jak jej rozpulchnienie i zasinienie, również świadczą o zapłodnieniu. Badanie dopochwowe za pomocą aparatu USG rozwiewa wszelkie wątpliwości. W 4-5. tygodniu ciąży uwidacznia się pęcherzyk ciążowy, a w 6-8. tygodniu w macicy zagnieżdża się zarodek i zaczyna bić serce. 

Pierwsze badania ciężarnej

Na podstawie daty ostatniej miesiączki ginekolog może podać przybliżony termin porodu, który wpisuje w tzw. kartę ciąży. Jest to dokument, który zawiera najważniejsze informacje na temat stanu zdrowia pacjentki i płodu. Na pierwszej wizycie lekarz waży ciężarną, mierzy ciśnienie, przeprowadza wywiad, czyli pyta o przebyte choroby, dolegliwości, przyjmowane leki na stałe i choroby występujące w rodzinie. Do najważniejszych badań, które zleca, należą:

  • morfologia krwi;
  • badanie ogólne moczu;
  • grupa krwi;
  • badanie stężenia glukozy we krwi; 
  • badanie na nosicielstwo wirusów HIV i HCV;
  • badanie w kierunku toksoplazmozy, kiły i różyczki, 
  • badanie poziomu TSH.

W zależności od przebiegu ciąży lekarz może zarekomendować inne dodatkowe badania. 

Kompleksowa opieka przed i po porodzie ginekologia i ginekologia estetyczna w Warszawie

Już wybierając lekarza prowadzącego ciążę, warto pomyśleć o tym, co będzie po porodzie. Ginekologia i ginekologia estetyczna w Warszawie coraz bardziej się rozwija coraz więcej klinik proponuje usługi w obu tych zakresach. Dzięki takiej kompleksowej opiece kobieta może być pewna, że przez cały okres trwania ciąży oraz po jej zakończeniu jest w dobrych rękach. Konsultacje, leczenie i zabiegi ginekologiczne w ciąży, a następnie pozbycie się uciążliwych dolegliwości i poprawa wyglądu narządów płciowych po urodzeniu dziecka to czas, gdy będzie mogła zadbać nie tylko swoje maleństwo, ale także o samą siebie.