Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Oznacza on zakończenie okresu płodności. Moment ten ma silny wpływ na zdrowie psychiczne, fizyczne, społeczne i emocjonalne kobiet. Menopauza niesie za sobą szereg dolegliwości, jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju. Jakie objawy wskazują, że zaczęłaś menopauzę? Czy w jakiś sposób można je złagodzić? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej!
Czym jest menopauza?
Menopauza nazywana jest inaczej klimakterium lub przekwitaniem. Jest to trwałe ustalenie cykli miesiączkowych. W tym czasie nie występuje już owulacja – jajniki przestają produkować jajeczka, a poziom hormonów, m.in. estrogenu i progesteronu, spada. Menopauza to ostatnia miesiączka, po której nie wystąpiło krwawienie przez minimum rok.
Menopauza występuje zazwyczaj u kobiet w wieku 25-55 lat. Okres trwania przekwitania można podzielić na:
- perimenopauzę – kiluletni okres przejściowy, podczas których kobieta zauważa u siebie zmiany hormonalne,
- menopauzę – dzień wystąpienia ostatniej miesiączki i jej brak przez kolejne 12 miesięcy,
- postmenopauzę – czas po ostatniej miesiączce, podczas którego poziom hormonów stopniowo się stabilizuje.
Skąd wiadomo, że to menopauza?
Menopauza objawia się wieloma dolegliwościami, jednak najbardziej dokuczliwe są nagłe uderzenia gorąca i zwiększona potliwość. Mniejszy poziom estrogenu przyczynia się do zaburzeń termoregulacyjnych i naczyniowych, a te powodują nagłe zmiany temperatury ciała. Do innych, typowych objawów przekwitania należą m.in.:
- uczucie osłabienia,
- bezsenność bądź trudności z zasypianiem,
- duszności,
- zimne dreszcze,
- nietrzymanie moczu,
- obniżone libido,
- stany depresyjne,
- kołatanie serca,
- rozdrażnienie,
- płaczliwość,
- bóle i zawroty głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- kłopoty z pamięcią,
- zmiany skórne,
- problemy z wagą,
- suchość pochwy,
- nawracające infekcje intymne.
Niektóre objawy można, a nawet trzeba zwalczać. Przy problemach z suchością pochwy idealnie sprawdzi się serum intymne WIMIN z kwasem hialuronowym. Dzięki swoim właściwościom wiązania wilgoci pełni on funkcję ochronną i amortyzującą dla ruchomych części ciała. Doskonale łagodzi dolegliwości powodowane przez suchość okolic intymnych.
Jakie są przyczyny menopauzy?
O ile nie została spowodowana żadnym schorzeniem ani zabiegiem chirurgicznym, to menopauza jest naturalnym procesem w życiu każdej kobiety. Wraz z wiekiem nadchodzi czas, kiedy cykl reprodukcyjny zaczyna zwalniać, a potem się zatrzymuje.
Jak wygląda leczenie menopauzy?
Istnieje kilka opcji, które pozwalają kobietom na radzenie sobie z objawami menopauzy. Lekarze często zalecają hormonalną terapię zastępczą, ponieważ podczas przekwitania dochodzi do poważnych zmian hormonalnych. Istnieją dwa rodzaje tej terapii:
- terapia estrogenowa – przyjmowanie estrogenu – terapię tą stosuje się po histerektomii,
- Estrogen-Progesteron (terapia skojarzona) – stosowanie tej terapii zalecane jest kobietom, które nadal posiadają macicę.
W walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z przekwitaniem ważna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona zawierać wapń, kwas foliowy i witaminę D. Nie można zapomnieć o zdrowym stylu życia, czyli porzuceniu używek. Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu wagi i zdrowia serca.
Kiedy jest to konieczne należy skorzystać z pomocy psychologicznej. Nie jest to żaden wstyd, a rozmowa z terapeutą może pomóc w radzeniu sobie z emocjami, które towarzyszą podczas menopauzy.
Sprawdź: https://allwimin.com/pl/artykul/menopauza-objawy-kiedy-sie-spodziewac/
Materiał partnera