osiedle

Klauzule niedozwolone w umowie deweloperskiej – na jakie zapisy uważać?

Umowa deweloperska jest jednym z ważniejszych dokumentów jeżeli chodzi o zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Zanim ją podpiszemy, dokładnie musimy przeczytać, co zostało w niej zawarte i zweryfikować, czy wszystkie zapisy na pewno są dozwolone. Na jakie klauzule powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Jakie klauzule są niedozwolone?

Ponieważ deweloperzy w Błoniu mają w swojej ofercie niepowtarzalne mieszkania, wiele osób szukając wymarzonego „M” decyduje się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Jeśli mieszkanie jest dopiero w budowie, wiąże się to z większą liczbą formalności.

Jedną z umów, jaką będziemy musieli podpisać, jeśli chcemy kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, jest umowa deweloperska. Oczywiście zanim to zrobimy, powinniśmy ją dokładnie przeczytać. Chociaż coraz rzadziej zdarza się, że deweloperzy stosują wobec nabywców nieuczciwe praktyki, lepiej być przezornym i dokładnie sprawdzić, czy w umowie nie zostały zawarte jakieś niedozwolone klauzule. Tym bardziej, że przeczytanie dokumentu zajmie dosłownie chwilę.

Jakie klauzule uznaje się za niedozwolone, czy też mówiąc inaczej, abuzywne? Jest ich zbyt wiele, żeby przytoczyć je wszystkie, natomiast mówiąc ogólnie chodzi o takie zapisy, które w rażący sposób naruszałyby interesy którejś ze stron. W przypadku umowy deweloperskiej klauzulami abuzywnymi są te, które w jakiejkolwiek kwestii dawałyby deweloperowi większą korzyść lub ograniczałyby jego odpowiedzialność.

Na jakie zapisy warto zwrócić uwagę?

Chociaż deweloperzy w Błoniu cieszą się dobrą opinią, zawsze przed podpisaniem umowy deweloperskiej powinniśmy ją przeczytać i sprawdzić, czy wszystkie zawarte w niej zapisy są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami, a także czy w jakiś sposób nie naruszają naszych interesów. Na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę?

Niezwykle istotne w kontekście umowy deweloperskiej są zapisy dotyczące jej zerwania. Przed podpisaniem umowy powinniśmy upewnić się, że deweloper nie będzie mógł jej zerwać bez podania przyczyny czy też z przyczyn technicznych i uznanych przez niego za niezależne. Co do kwestii zerwania umowy, musimy również sprawdzić, z jakimi konsekwencjami wiąże się ewentualne zerwanie umowy przez nas.

Tak jak już wspomnieliśmy, zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z ogromną liczbą formalności, zwłaszcza jeśli inwestycja jest dopiero w budowie. W takim przypadku, podpisując umowę powinniśmy też zwracać uwagę na zapisy dotyczące jej przedłużenia. Jeśli rezerwujemy mieszkanie, a deweloper zobowiązuje się do rozpoczęcia budowy w określonym terminie, koniecznie musimy upewnić się, czy umowa nie zawiera klauzuli, która mówi o tym, że w przypadku opóźnienia inwestycji, ta samoistnie się przedłuży.

Na samym końcu warto zwrócić uwagę na to, czy umowa daje deweloperowi możliwości zmiany jej warunków bez możliwości odstąpienia od niej przez kupującego.