drukarka

Drukarki laserowe – czym się charakteryzują i jaki model wybrać?

Drukarki laserowe to często wykorzystywane urządzenia w biurach i firmach. Z ich pomocą można szybko przygotować wydruki, a koszt druku jednej strony nie jest wysoki. Czym charakteryzują się te urządzenia i jaki model wybrać?

Jak działa drukarka laserowa?

Proces przygotowania wydruku przy użyciu drukarki laserowej można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie, czyli pobranie informacji na temat drukowanych dokumentów z komputera i przekazanie ich do drukarki. Następnie urządzenie drukujące przetwarza dane, określa rozkład tekstu czy też obrazu. Drugim etapem jest tworzenie obrazu. Dane z komputera przełożone są na wstępny wydruk.

Kolejną fazą jest już wydruk, czyli moment, gdy wałek przewodzący zostaje pokryty tonerem. Laser rozładowuje bęben obrazowy w miejscach, które będą zadrukowane i pokrywa je tonerem. Proces ten powtarza się do chwili, gdy cała powierzchnia nie zostanie zadrukowana. Po tym następuje moment wprasowania, czyli utrwalenia. Sam toner ma formę proszku o niewielkiej trwałości i nie mógłby się przykleić do kartki. Dopiero mechaniczny wałek wprasowuje toner w papier, a wałek termiczny go topi, co sprawia, że uzyskiwana jest trwałość wydruku. Zakończeniem jest moment, gdy kartka z przygotowanym wydrukiem jest transportowana do pojemnika wyjściowego. Po tym powierzchnia bębna jest naświetlona, co ma na celu zneutralizowanie ładunków, które powstały na powierzchni bębna. W ten sposób urządzenie szykuje się też do kolejnego wydruku.

Drukarka laserowa monochromatyczna czy kolorowa?

Drukarki laserowe występują w dwóch podstawowych odmianach – monochromatycznej oraz kolorowej. Drukarki laserowe monochromatyczne drukują wyłącznie w odcieniach szarości, natomiast kolorowe wykorzystują popularną paletę CMYK. Rozwinięcie tego skrótu oznacza kolejne odcienie – cyan, magenta, yellow, black, czyli niebieski, różowy, żółty i czarny. Drukarki laserowe zarówno w wersji monochromatycznej, jak i kolorowej, są w stanie tworzyć wydruki o dużej trwałości, a dzięki wydajności i trwałości tonera, nawet drukowanie w kolorze nie jest nadmiernie kosztowne. O tym, jaki sprzęt wybierzesz, powinny decydować kwestie, jakie materiały będą Ci potrzebne. Jeśli drukujesz wyłącznie dokumenty, to drukarka monochromatyczna będzie wystarczająca. Gdy jednak często potrzebujesz kolorowych wydruków, to rozważ zakup drukarki kolorowej.

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę laserową?

Kupując drukarkę laserową, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Liczy się oczywiście szybkość urządzenia, jego jakość oraz wydajność. Szybkość to parametr szczególnie istotny w warunkach biurowych. Część urządzeń może drukować 20 stron na minutę, bardziej zaawansowane sprzęty w tym samym czasie przygotują około 50 wydruków.

Innym istotnym parametrem godnym uwagi jest jakość, która łączona jest z rozdzielczością druku. Tę określa się przy użyciu parametru DPI. Im wyższa jego wartość, tym jakość oraz ostrość wydruków będzie wyższa. W przypadku czarno-białych dokumentów wystarczy nawet rozdzielczość 600 × 600 dpi. Gdy masz zamiar drukować bardziej złożone elementy, to zwróć uwagę na modele o przynajmniej 1200 × 1200 dpi.

Drukarka laserowa może w dużym stopniu ułatwić Twoją pracę biurową. Sprawdź dostępne urządzenia i znajdź drukarkę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.