Malibu to znany i dostępny na całym świecie alkohol z wyższej półki. Poznasz go po charakterystycznej, białej butelce z symbolem tropikalnej plaży i dużym napisem MALIBU. Możesz jednak mieć wątpliwości co do jego klasyfikacji. Czy Malibu to jeszcze rum, czy już likier? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Kokosowy Malibu a wymagania dla rumu
Według powszechnej definicji Malibu jest likierem kokosowym na bazie rumu, o zawartości alkoholu w przedziale 18-24,4%. Z kolei większość regulacji zakłada, że rum powinien zawierać minimum 37,5% alkoholu.
W kontekście prawnym Malibu nie będzie więc rumem, a likierem. Przynajmniej na razie – bo regulacje dotyczące zawartości alkoholu w trunkach wciąż ulegają zmianom. Niewykluczone, że aktualny napój rumowy już za kilka lat stanie się pełnoprawnym rumem.
Skąd zatem określenie rum kokosowy?
Pomimo mniejszej zawartości alkoholu, rum w Malibu jest wciąż wyczuwalny – skojarzenia z kokosowym rumem są zatem uzasadnione. Musimy też przyznać, że nazwa “rum kokosowy” jest dużo bardziej chwytliwa niż “likier kokosowy z dodatkiem rumu” i nie dziwi nas jej powszechne wykorzystanie.
Malibu – początki i zrównoważony rozwój
Pozwól teraz, że poświęcimy kilka słów na przybliżenie Ci marki Malibu. Ich historia zaczęła się w 1978 roku w Londynie, gdy jeden z czołowych przedsiębiorców w branży alkoholowej po raz pierwszy skosztował kokosowego napoju o smaku rumu. Był to Coco Rico, który stał się inspiracją do stworzenia Malibu.
Dziś marka Malibu jest rozpoznawalna na całym świecie, a ich flagowy produkt – klasyczny likier kokosowy z rumem stał się podstawą wielu popularnych drinków.
Jednocześnie, Malibu z optymizmem angażuje się w kampanie społeczne, które walczą ze zmianą klimatu i działają na rzecz ochrony przyrody. Aktualnie 25% plastiku i 30% szkła wytwarzanego przez markę pochodzi z recyklingu – a marka deklaruje, iż do roku 2025 będzie to 100%.
Na tym jednak nie koniec. Kokos wykorzystywany do produkcji napojów Malibu pochodzi z Filipin, gdzie brak finansowania i dostępu do nowoczesnych technik działały na niekorzyść lokalnych farmerów. Malibu podjęło konkretne kroki do zmiany tej sytuacji, podnosząc wynagrodzenia i pomagając we wprowadzaniu nowoczesnych procesów w lokalnych gospodarstwach.
Z kolei głównym, długofalowym celem Malibu jest zmniejszenie śladu węglowego o połowę do roku 2030.
Źródło: